IMG 6785

Наприкінці грудня та наприкінці січня в Костопільській Церкві ЄХБ відбувалися зустрічі для проповідників. Спікером був пастор Рівненської Церкви «Благодать» - Андрій Корнійчук, який дуже доступно й цікаво заохочував братів краще готуватись до важливого служіння в Церкві - проповіді.

Кожного присутнього він спонукав задумуватися над запитаннями:  «Чи отримую я збудування від підготовки проповіді?», «Чи зачепив біблійний текст моє серце?»,  «Чи сокрушався я від цієї проповіді?», «Чи молився я за дію Духа Святого?».

Молитва та глибоке дослідження потрібні для підготовки проповіді.  Герменевтика проповідника. Чи достатньо часу я проводжу в дослідженні тексту. Герменевтика складається з трьох речей - спостереження, тлумачення та застосування. Можна інколи перечитати історію, довідкову літературу, щоб краще зрозуміти історичний контекст. Хоча це все другорядне, першочергове - це дія Духа Святого. Я не зможу видати більше того, чим є наповнений. Дуже важливо знати історію церкви, читати праці Отців Церкви. Багато що вже мало місце в історії і знову повторюється.  Енциклопедія Брокгауза, Біблійний Слов’янський Євангельський коментар - важливі книги для підготовки проповіді. 

Головна ідея - це відповідь на два запитання: «Про що цей текст?» і «Що говориться про цю тему в тексті?» Проповідь має повторювати цю основну ідею, ілюструвати, підкріпляти, нагадувати, щоб люди точно запам’ятали її. Приклади беріть тільки в крайньому випадку, бажано тільки тоді, коли без нього важко зрозуміло пояснити ту чи іншу істину. Особливо обережно використовуйте приклади у вступі, часто вони просто відволікають.  1. Основна ідея. 2. Основна частина (ключові пункти проповіді). 3. Приклади та ілюстрації.  4. Вступ.  5. Закінчення та практичне примінення.  Пункти мають пояснювати та відкривати основну ідею. Підпункти пояснюють та відкривають пункт. Інші підпункти можуть ілюструвати пункт. Не беріть більше ніж п′ять пунктів. Найкраще брати Біблійні приклади та ілюстрації. Приклади мають бути точні та лаконічні, доречні та необразливі.  Якщо говориш про себе, то не соромся говорити негативні приклади, менше позитивних, щоб не хвалитися й не гордитися. Коли говориш про когось, не принижуй інших. Якщо говориш приклад про когось з присутніх, запитай у них дозволу.  Застосування - прив’язка до життя. Бажано використовувати застосування в кожному пункті, щоб люди добре знали, що їм робити.

В проповіді не можна видавати особисті вподобання за Біблійні переконання. Якщо ми говоримо істину, вона має чітко підтверджуватися віршем з Біблії. Ідей щодо застосування є багато, але застосування завжди має бути. Для вступу можна використовувати те, що відбувається в світі, в країні, в місті. Розум проповідника має бути допитливим. В закінченні ще раз має бути повторена основна ідея, має бути заклик до дії і молитва за це. Закінчення, як і вступ, має бути не довгим, біля 3-х хвилин. В закінченні не має бути нічого нового. 

Елементи комунікації.  1. Зовнішній вигляд. Він має бути відповідним: зачіска, одяг, взуття - нічого не має відволікати увагу. 

2. Мова тіла. 70% інформації сприймається візуально. Обличчя дуже багато передає інформації. Посмішка, зоровий контакт, жести, твоя постава - все це має використовуватися. 

3. Голос. Навчися керувати ним. Не бійся пауз. Слідкуй за чіткою артикуляцією, виразною мовою. 

 

Євангеліє від Матвія18 розділ  - «Принципи життя Церкви». Прийняття інших, смирення та прощення - це основа стосунків у Церкві. 

1. Екзегетичне дослідження тексту проповіді. - Історичний фон - Культурний фон - Літературний фон

2. Герменевтичне дослідження тексту проповіді. 

3. Гомілетичне дослідження тексту проповіді. 

Для проповідника дуже важливо мати хороший час наодинці з Богом. Істина не може бути важливою для Церкви, якщо вона не торкнулася тебе, не зламала твоє серце, не змінила твоє життя.  Чоловіки часто падають у трьох сферах - жінки, гроші та слава. Якщо у нас є якась з цих проблем і це є регулярним, ми втрачаємо силу. Наше служіння та наші проповіді стають якимись штучними. Ми маємо завжди пильнувати, щоб не впасти. Коли ми падаємо, ми маємо просити прощення у Бога й боротися з цим гріхом. Шукати людину, яка зможе допомогти нам в цій боротьбі й боротися за чистоту та святість. 

Будемо молитися й просити в Бога сили та мудрості правильно сприйняти те, чого навчились та практично змінюватися у підготовці та проголошенні наших проповідей. 

Павло Матвійчук - пастор церкви ЄХБ м. Костопіль