2 березня 2019 року в Домі молитви по вул. Дворецька відбулась конференція для сімей. Короткий виклад лекцій подаємо нижче. Нехай Бог благословить сім'ї на духовне збудування та зростання. 

Анатолій Левценюк - «Мистецтво спілкування в шлюбі»

Основи спілкування.  Бог говорить до нас людей:

- особисто, Бут. 12

- через творіння, Пс. 19:1-4

- через Писання, 2 Тим. 3:16-17, Євр. 1:1

- через Ісуса Христа, Євр. 1:2

- Святим Духом, Рим. 8

Якщо я не буду говорити з дружиною, з нею почне говорити «змій».  Люди спілкуються. Бут. 1:26-27.Ми спілкуємося, ми виражаємо емоції та слова, ми потребуємо спілкування з іншими. Коли Бог захотів зруйнувати плани людей, він змішав їхні мови. Здоровий шлюб - це здатність гарно спілкуватися. Проблема спілкування. - Ми різні. Ми дуже різні між собою, тому наше спілкування досить різне та не таке, до якого ми звикли. Не обставини визначають людину. Нас визначають наші внутрішні рішення. Ми змінюємося...- Ми обмежені. Ми люди і не можемо читати думки інших. Нас дуже обмежує віртуальне спілкування. Живе - набагато краще. - Ми тлумачники. Різні люди можуть тлумачити по різному одні ті ж самі слова та події. Ми можемо здогадуватися, додумувати, надумувати... - Ми поклонники. Ми не просто чистий аркуш. Ми чимось наповнені, ми чомусь чи комусь поклоняємося. - Ми грішні. Гріх вплинув на все життя людини та на все наше єство. Гріх спотворює, залякує, ображає, засмучує, осуджує, свариться... Відкуплення спілкування. 2-ге до Коринтян 5:15: "15 А вмер Він за всіх, щоб ті, хто живе, не жили вже для себе самих, а для Того, Хто за них був умер і воскрес." Ми не головні у нашій сім’ї. Ми маємо служити в сім’ї. Найбільша проблема шлюбу - це гріх, який живе в тобі, а не в твоїй половинці. Євангелія змінює нас, наші стосунки, наше життя, дає нам силу жити християнським життям. В нас є Спаситель і Його благодаті достатньо, щоб змінювати нас.

Принципи спілкування.     

 1). Пізнавайте. 1-ше Петра 3:7: "7 Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви." Ми маємо продовжувати пізнавати один одного протягом нашого спільного життя. Адам захоплювався Євою та пізнавав її. Коли у нас хороше спілкування з Богом, у нас буде хороше спілкування в сім’ї. Чи є моя половинка моїм найкращим другом? Практичні поради: - Ходіть на побачення, хоча б раз в місяць. - Кладіть своїх діток раніше спати, щоб вам був час один для одного. - Спробуйте навчитися бачити свою половинку, коли вона в гуморі, а коли ні. - Купіть собі настільні ігри і пограйте. - Обговорюйте проповіді, фільми, книги, семінари.- Ставте відверті запитання. - Не говоріть натяками, говоріть прямо. - Відкривайте секрети один одному. Довіряйте, відкривайтеся. Не майте ніяких потаємних гріхів. Сповідайтеся один перед одним. 

2). Поважайте. 1-ше Петра 3:7: " Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви." Поважати, прийняти з благодаттю ті відмінності, що у нас є. Дружини більш делікатні, тому чоловіки можуть завдати їм більше емоційного болю та шкоди. До Колосян 3:19: "Чоловіки, любіть дружин своїх, і не будьте суворі до них!" Ми маємо розуміти їхню делікатність і відповідно ставитися до неї. Ми маємо розуміти наших дружин, щоб вони могли виливати перед нами свою душу. 

3). Послухайте. Якова 1:19: "Отож, мої брати любі, нехай буде кожна людина швидка послухати, забарна говорити, повільна на гнів." Потрібно вміти слухати:- Те, що говорить наша половинка.- Те, що не говорить наша половинка. Мовчанка може говорити більше, ніж слова. - Як вона це говорить? Невербальне спілкування. Що говорять її вчинки? Що говорить її зовнішній вигляд?- Святого Духа. Ми маємо навчитися слухати Його підказки, Його поради. 

4). Поговоріть. До Ефесян 4:32: "А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!"- Говоріть. - Говоріть правду. - Говоріть правду в любові. До Ефесян 4:15: "щоб були ми правдомовні в любові, і в усьому зростали в Нього, а Він Голова, Христос."- Говоріть збудовуючі слова. До Ефесян 4:29-30: "Нехай жадне слово гниле не виходить із уст ваших, але тільки таке, що добре на потрібне збудування, щоб воно подало благодать тим, хто чує. І не засмучуйте Духа Святого Божого, Яким ви запечатані на день викупу." Потрібно вчитися говорити на збудування, щось приємне та добре.- Говоріть з лагідністю. До Ефесян 4:26-27,31-32: "Гнівайтеся, та не грішіть, сонце нехай не заходить у вашому гніві, і місця дияволові не давайте! ... Усяке подратування, і гнів, і лютість, і крик, і лайка нехай буде взято від вас разом із усякою злобою. А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!" Ми маємо вчитися любити людину і не любити гріх. До Галатів 6:1: "Браття, як людина й упаде в який прогріх, то ви, духовні, виправляйте такого духом лагідности, сам себе доглядаючи, щоб не спокусився й ти!"- Прощайте. До Ефесян 4:32: "А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!" Ми маємо вчитися прощати, як Христос. Не ображатися, не мстити, не віддавати злом за зло. Непрощення - це те, що виїдає душу зсередини і руйнує нас. Ініціює прощення той, хто духовніший, хто бачить картину в цілому. Бог був правий у конфлікті з людиною, але Він перший пішов на примирення та вирішення конфлікту. Для нас -  це прекрасний приклад для наслідування. Для успішного спілкування в шлюбі ми потребуємо не лише Божої мудрості (принципів та порад), але й Божої сили для того, щоб це виконувати. Ми потребуємо Христа і Його благодаті. Ми маємо бути близькими зі Своїм Спасителем. «Все можу у Христі Ісусі» Флп.4:13 

Полікарп Циганюк - «Гроші - благословіння чи небезпека?»

Благословіння - Пр. 10:15, 3:9-10, 28:20. Мал. 3:10. Повт. З. 15:10.Небезпека - Пс. 61:10. 1 Тим. 6:9-10. Лук. 12:34. Екл. 5:9. Євр. 13:5.Для того, щоб надрукувати 2 грн. держава витрачає 2 грн., для того, щоб надрукувати 20, 50, 500... потрібно витратити 2 грн. Наше серце теж кожній речі надає різну цінність, деякі речі, собівартість яких 2 грн., ми цінуємо як 200 чи 500. Які небезпеки є у фінансах? 1 Тим. 6:6-11, 17-21.  Людина може забути про Бога. Приклад Валтасара, Соломона... Гроші це ресурс, а не ціль. Ми управителі, а не власники. Вони можуть змінити нашу думку про себе. Вони можуть змінити наше відношення до інших людей. Ми можемо почати дивитися на інших згори. Гроші можуть послабити моє бажання боротися зі спокусами. Ми починаємо собі купувати різні небезпечні речі, вихвалятися... Приклад сім’ї Лота. Приклад про переплутані цінники. Гроші можуть зміцнити наш егоїзм.Які благословіння у фінансах? 

Через них ми бачимо, що Бог добрий. Бог дуже милостивий до нас, ми живемо краще за мільйони інших людей. (Приклад про баню, пожежу та відновлення.)

Через гроші ми можемо побачити, що керує нашим серцем. Пр. 30:7-9. Пс. 51:9. Гроші - це спосіб, як я можу відкликатися на потреби інших людей. Гроші показують нам небезпеки гріховного світу. Наша плоть веде проти нас війну й спонукають нас до гріха. Ми часто шукаємо вигоду для себе. Ми маємо вчитися керувати грошима. Через гроші ми можемо поширювати Царство Боже. 2% американців дають 2% грошей для місіонерства. Ми маємо вчити наших діток жертовності. (Приклад про бабцю, яка заставляла внука возити допомогу сироті.) Через достаток багато людей в Біблії відійшли від Бога. Через бідність люди часто шукали Бога, або поверталися до Нього.